Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CDV16FF302JO3F
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CDV16FF302JO3F
Part Number
CDV16FF302JO3F
Description
CAP MICA 3000PF 5% 1KV RADIAL
    3.15880/pcs
  • 50 pcs
Product Parameter
Part NumberCDV16FF302JO3F
Part StatusActive
Capacitance3000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.234" (5.94mm)
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.469" L x 0.252" W (11.90mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)0.520" (13.20mm)