Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CDV16FF222JO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CDV16FF222JO3
Part Number
CDV16FF222JO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP MICA 2200PF 5% 1KV RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Mica and PTFE Capacitors
    2.55500/pcs
  • 50 pcs
Product Parameter
Part NumberCDV16FF222JO3
Part StatusActive
Capacitance2200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.234" (5.94mm)
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.469" L x 0.252" W (11.90mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)0.520" (13.20mm)