Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CDV16FF181JO3F
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CDV16FF181JO3F
Part Number
CDV16FF181JO3F
Description
CAP MICA 180PF 5% 1KV RADIAL
    0.57750/pcs
  • 200 pcs
Product Parameter
Part NumberCDV16FF181JO3F
Part StatusActive
Capacitance180pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.234" (5.94mm)
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.429" L x 0.150" W (10.90mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max)0.461" (11.70mm)