Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CDS15CD070DO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CDS15CD070DO3
Part Number
CDS15CD070DO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP MICA 7PF 0.5PF 500V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Mica and PTFE Capacitors
    0.49000/pcs
  • 300 pcs
Product Parameter
Part NumberCDS15CD070DO3
Part StatusActive
Capacitance7pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.234" (5.90mm)
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.430" L x 0.140" W (10.90mm x 3.60mm)
Height - Seated (Max)0.280" (7.10mm)
Related Products
CDS15
Manufacturer: Eaton
Description: CARTRIDGE D 15A