Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CD7FC221GO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CD7FC221GO3
Part Number
CD7FC221GO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP MICA 220PF 2% 300V RADIAL
Family
Mica and PTFE Capacitors
    2.40000/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberCD7FC221GO3
Part StatusActive
Capacitance220pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated300V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.173" (4.40mm)
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.264" L x 0.110" W (6.70mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.260" (6.60mm)