Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CD7FA122FO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CD7FA122FO3
Part Number
CD7FA122FO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP MICA 1200PF 1% 100V RADIAL
Family
Mica and PTFE Capacitors
    9.66425/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberCD7FA122FO3
Part StatusActive
Capacitance1200pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.173" (4.40mm)
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.319" L x 0.154" W (8.10mm x 3.90mm)
Height - Seated (Max)0.299" (7.60mm)