Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CD7FA561JO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CD7FA561JO3
Part Number
CD7FA561JO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP MICA 560PF 5% 100V RADIAL
Family
Mica and PTFE Capacitors
    2.44800/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberCD7FA561JO3
Part StatusActive
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.173" (4.40mm)
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.276" L x 0.126" W (7.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.260" (6.60mm)