Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CD6FC121GO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CD6FC121GO3
Part Number
CD6FC121GO3
Description
CAP MICA 120PF 2% 300V RADIAL
    2.18400/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberCD6FC121GO3
Part StatusActive
Capacitance120pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated300V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.173" (4.40mm)
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.276" L x 0.094" W (7.00mm x 2.40mm)
Height - Seated (Max)0.173" (4.40mm)