Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CD15FD301FO3F
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CD15FD301FO3F
Part Number
CD15FD301FO3F
Description
CAP MICA 300PF 1% 500V RADIAL
In Stock 202 pcs
    2.17000/pcs
  • 10 pcs
    1.75000/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberCD15FD301FO3F
Part StatusActive
Capacitance300pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.232" (5.90mm)
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.469" L x 0.209" W (11.90mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max)0.390" (9.90mm)