Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CD15FA112FO3F
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CD15FA112FO3F
Part Number
CD15FA112FO3F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP MICA 1100PF 1% 100V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Mica and PTFE Capacitors
    2.25600/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberCD15FA112FO3F
Part StatusActive
Capacitance1100pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.232" (5.90mm)
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.488" L x 0.240" W (12.40mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max)0.421" (10.70mm)