Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors AFK567M50P44VT-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE) AFK567M50P44VT-F
Part Number
AFK567M50P44VT-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP ALUM 560UF 20% 50V SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
In Stock 937 pcs
    1.37184/pcs
  • 125 pcs
    1.37184/pcs
  • 250 pcs
  • 625 pcs
  • 875 pcs
Product Parameter
Part NumberAFK567M50P44VT-F
Part StatusActive
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)73 mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
PolarizationPolar
ApplicationsBypass, Decoupling
Ripple Current - Low Frequency1.208A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency-
Impedance73 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.748" (19.00mm)
Surface Mount Land Size0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Related Products
AFK567M50P44VT-F
Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description: CAP ALUM 560UF 20% 50V SMD