Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors AFK337M06E16VT-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE) AFK337M06E16VT-F
Part Number
AFK337M06E16VT-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Product Parameter
Part NumberAFK337M06E16VT-F
Part StatusActive
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)260 mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
PolarizationPolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency225mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency-
Impedance260 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.268" (6.80mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.374" W (8.30mm x 9.50mm)