Home Product Index Capacitors Capacitor Networks, Arrays 474K400CS6G
Cornell Dubilier Electronics (CDE) 474K400CS6G
Part Number
474K400CS6G
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP NETWORK 0.47UF 400V 6SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Capacitor Networks, Arrays
    6.74850/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part Number474K400CS6G
Part StatusActive
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated400V
Dielectric MaterialPolymer, Metallized
Number of Capacitors-
Circuit TypeBussed
Temperature Coefficient-
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, Gull Wing
Size / Dimension0.701" L x 0.460" W (17.80mm x 11.70mm)
Height - Seated (Max)0.319" (8.10mm)
Related Products
474K400CS6
Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description: CAP NETWORK 0.47UF 400V 16DIP