Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 380LX331M200K202
Cornell Dubilier Electronics (CDE) 380LX331M200K202
Part Number
380LX331M200K202
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
    1.57973/pcs
  • 200 pcs
Product Parameter
Part Number380LX331M200K202
Part StatusActive
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated200V
ESR (Equivalent Series Resistance)603 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
PolarizationPolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency1A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency-
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)