Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes TV02W600-G
Comchip Technology TV02W600-G
Part Number
TV02W600-G
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SOD123
Product Parameter
Part NumberTV02W600-G
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)60V
Voltage - Breakdown (Min)66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.07A
Power - Peak Pulse200W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)