Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes TV02W100-G
Comchip Technology TV02W100-G
Part Number
TV02W100-G
Manufacturer
Comchip Technology
Description
TVS DIODE 10VWM 17VC SOD123
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
Comchip Technology
Product Parameter
Part NumberTV02W100-G
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10V
Voltage - Breakdown (Min)11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)11.76A
Power - Peak Pulse200W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)