Home Product Index Discrete Semiconductor Diodes - Zener - Single CZRU16VB-HF
Comchip Technology CZRU16VB-HF
Part Number
CZRU16VB-HF
Manufacturer
Comchip Technology
Description
DIODE ZENER 16V 150MW 0603
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Diodes - Zener - Single
Comchip Technology
Product Parameter
Part NumberCZRU16VB-HF
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)16V
Tolerance±3%
Power - Max150mW
Impedance (Max) (Zzt)36 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 12V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-55°C ~ 125°C