Home Product Index Discrete Semiconductor Diodes - Rectifiers - Single CDBB1100-HF
Comchip Technology CDBB1100-HF
Part Number
CDBB1100-HF
Manufacturer
Comchip Technology
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 1A DO214AA
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Diodes - Rectifiers - Single
Comchip Technology
Product Parameter
Part NumberCDBB1100-HF
Part StatusActive
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If810mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F120pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMB)
Operating Temperature - Junction-50°C ~ 150°C