Home Product Index Discrete Semiconductor Diodes - Bridge Rectifiers BR50005-G
Comchip Technology BR50005-G
Part Number
BR50005-G
Manufacturer
Comchip Technology
Description
BRIDGE DIODE 50A 50V BR
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Diodes - Bridge Rectifiers
Comchip Technology
    0.31000/pcs
  • 50 pcs
Product Parameter
Part NumberBR50005-G
Part StatusActive
Diode TypeSingle Phase
TechnologyStandard
Voltage - Peak Reverse (Max)50V
Current - Average Rectified (Io)50A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 25A
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 50V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeQC Terminal
Package / Case4-Square, BR
Supplier Device PackageBR
Related Products
BR50005-G
Manufacturer: Comchip Technology
Description: BRIDGE DIODE 50A 50V BR