Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes ATV15C700JB-HF
Comchip Technology ATV15C700JB-HF
Part Number
ATV15C700JB-HF
Description
TVS DIODE 70VWM 113VC DO214AB
Product Parameter
Part NumberATV15C700JB-HF
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)70V
Voltage - Breakdown (Min)77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)13.27A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)