Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes ATV06B510JB-HF
Comchip Technology ATV06B510JB-HF
Part Number
ATV06B510JB-HF
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO214AA
Product Parameter
Part NumberATV06B510JB-HF
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)51V
Voltage - Breakdown (Min)56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)7.28A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)