Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes ATV06B120JB-HF
Comchip Technology ATV06B120JB-HF
Part Number
ATV06B120JB-HF
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMB
Product Parameter
Part NumberATV06B120JB-HF
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
Voltage - Breakdown (Min)13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)30.15A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)