Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes ATV02W111B-HF
Comchip Technology ATV02W111B-HF
Part Number
ATV02W111B-HF
Manufacturer
Comchip Technology
Description
TVS DIODE 110VWM 177VC SOD-123
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
Comchip Technology
Product Parameter
Part NumberATV02W111B-HF
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)110V
Voltage - Breakdown (Min)122V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp177V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.13A
Power - Peak Pulse200W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)