Home Product Index Switches Rotary Switches RTAC30112SAD25S
C&K RTAC30112SAD25S
Part Number
RTAC30112SAD25S
Manufacturer
C&K
Description
SWITCH ROTARY 12POS 150MA 60V
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Rotary Switches
C&K
  • 1 pcs
Total:0 Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part Number RTAC30112SAD25S
Part Status Obsolete
Number of Positions 12
Index Stops Continuous
Number of Decks 1
Number of Poles per Deck 1
Circuit per Deck SP12T
Contact Timing Non-Shorting (BBM)
Current Rating 150mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC 60V
Voltage Rating - DC 60V
Actuator Type Round (5.9mm Dia)
Actuator Length 25.00mm
Angle of Throw 30°
Contact Material Brass
Contact Finish Silver
Mounting Type Panel Mount
Termination Style Solder Lug
Features -
Depth Behind Panel 18.70mm