Home Product Index Switches Tactile Switches PTS645SM95-2 LFS
C&K PTS645SM95-2 LFS
Part Number
PTS645SM95-2 LFS
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
C&K
    0.10000/pcs
  • 10 pcs
    0.09700/pcs
  • 25 pcs
  • 50 pcs
  • 100 pcs
  • 250 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part Number PTS645SM95-2 LFS
Part Status Active
Circuit SPST-NO
Switch Function Off-Mom
Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 12VDC
Actuator Type Standard
Mounting Type Through Hole
Actuator Height off PCB, Vertical 9.50mm
Actuator Length, Right Angle -
Actuator Orientation Top Actuated
Termination Style PC Pin
Outline 6.00mm x 6.00mm