Home Product Index Switches Tactile Switches PTS635SL43SMTR LFS
C&K PTS635SL43SMTR LFS
Part Number
PTS635SL43SMTR LFS
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Product Parameter
Part Number PTS635SL43SMTR LFS
Part Status Active
Circuit SPST-NO
Switch Function Off-Mom
Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 12VDC
Actuator Type Rectangular Button
Mounting Type Surface Mount
Actuator Height off PCB, Vertical 4.30mm
Actuator Length, Right Angle -
Actuator Orientation Top Actuated
Termination Style Gull Wing
Outline 6.00mm x 3.50mm
Illumination Non-Illuminated
Illumination Type, Color -
Illumination Voltage (Nominal) -
Operating Force 130gf
Ingress Protection -
Features -
Related Products
PTS635SH43LFS
Manufacturer: C&K
Description: SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
In Stock: 990
RFQ 0.19000/pcs
PTS635SL43 LFS
Manufacturer: C&K