Home Product Index Switches Tactile Switches PTS635SL25SMTR
C&K PTS635SL25SMTR
Part Number
PTS635SL25SMTR
Manufacturer
C&K
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Tactile Switches
C&K
  • 1 pcs
Total:0 Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part Number PTS635SL25SMTR
Part Status Obsolete
Circuit SPST-NO
Switch Function Off-Mom
Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 12VDC
Actuator Type Rectangular Button
Mounting Type Surface Mount
Actuator Height off PCB, Vertical 2.50mm
Actuator Length, Right Angle -
Actuator Orientation Top Actuated
Termination Style Gull Wing
Outline 6.10mm x 3.70mm