Home Product Index Switches Tactile Switches PTS453TL38 LFS
C&K PTS453TL38 LFS
Part Number
PTS453TL38 LFS
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
C&K
  • 1 pcs
Total:0 Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part Number PTS453TL38 LFS
Part Status Obsolete
Circuit SPST-NO
Switch Function Off-Mom
Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 12VDC
Actuator Type Standard
Mounting Type Through Hole
Actuator Height off PCB, Vertical 3.80mm
Actuator Length, Right Angle -
Actuator Orientation Top Actuated
Termination Style PC Pin
Outline 4.50mm x 4.50mm
Illumination Non-Illuminated
Illumination Type, Color -
Illumination Voltage (Nominal) -
Operating Force 130gf
Ingress Protection -
Features Grounding Pin
Related Products
PTS453SL38
Manufacturer: C&K
Description: SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
In Stock: 0
RFQ -
PTS453TL38
Manufacturer: C&K