| Part Number | L112152MV02Q2 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Circuit | SPDT |
| Contact Timing | Not Specified |
| Switch Function | On-Mom |
| Current Rating | 4A (AC/DC) |
| Voltage Rating - AC | 125V |
| Voltage Rating - DC | 28V |
| Actuator Type | Snap on Cap |
| Actuator Length | 11.68mm |
| Contact Material | Copper |
| Contact Finish | Silver |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Termination Style | PC Pin |
| Features | Black Actuator |