| Part Number | DS0900502RP |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Circuit | SPST-NO |
| Switch Function | Off-Mom |
| Current Rating | 1mA (DC) |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 5V |
| Actuator Type | Angled Toggle (Detector) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Termination Style | PC Pin |
| Ingress Protection | - |
| Features | - |
| Operating Force, Torque | 50gf |
| Release Force | - |
| Pretravel | 0.219" (5.6mm) |
| Differential Travel | - |
| Overtravel | - |
Manufacturer: TE Connectivity Deutsch Connectors
Description: PLUG ASSY
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Deutsch Connectors
Description: PLUG ASSY
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Deutsch Connectors
Description: PLUG ASSY
In Stock: 0