Home Product Index Switches Rocker Switches DM62J11S205PQ
C&K DM62J11S205PQ
Part Number
DM62J11S205PQ
Manufacturer
C&K
Description
SWITCH ROCKER DPST 10A 125V
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Rocker Switches
C&K
    2.19240/pcs
  • 50 pcs
Product Parameter
Part NumberDM62J11S205PQ
Part StatusActive
CircuitDPST
Switch FunctionOn-Off
Current Rating10A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeConcave (Curved)
Color - Actuator/CapWhite
Actuator MarkingO -
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 19.20mm x 12.90mm
Related Products
DM62J11S205PQ
Manufacturer: C&K
Description: SWITCH ROCKER DPST 10A 125V