Home Product Index Switches Thumbwheel Switches 3P1213000
C&K 3P1213000
Part Number
3P1213000
Manufacturer
C&K
Description
SWITCH THUMB BCD 0.1A 30V
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Thumbwheel Switches
C&K
    8.05790/pcs
  • 50 pcs
Product Parameter
Part Number3P1213000
Part StatusActive
Output CodeBCD
Read Out0 ~ 9
Number of Sections1
Display Characters - Height-
Actuator TypePushwheel
Contact Rating @ Voltage0.1A @ 30VDC
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleCard Edge/Solder Pad
End CapsIncluded
Section Width0.300" (7.62mm)