| Part Number | CS5529-ASZ |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Number of Bits | 16 |
| Sampling Rate (Per Second) | 101 |
| Number of Inputs | 1 |
| Input Type | Differential |
| Data Interface | SPI |
| Configuration | ADC |
| Ratio - S/H:ADC | - |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Architecture | Sigma-Delta |
| Reference Type | External |
| Voltage - Supply, Analog | ±3V, 0 V ~ 5 V |
| Voltage - Supply, Digital | 3 V ~ 5 V |
| Features | Selectable Address |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case | 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-SSOP |
Manufacturer: Cirrus Logic Inc.
Description: IC ADC 16-BIT 24-SOIC
In Stock: 1089
Manufacturer: Cirrus Logic Inc.
Description: IC ADC 16BIT 4CH 24-SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Cirrus Logic Inc.
Description: IC ADC 20BIT 4CH 24-SOIC
In Stock: 1223
Manufacturer: Cirrus Logic Inc.
Description: IC ADC 20BIT 4CH 24-SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Cirrus Logic Inc.
Description: IC ADC 16BIT LOW PWR 20-SOIC
In Stock: 644
Manufacturer: Cirrus Logic Inc.
Description: IC ADC 16BIT 1CH 20-SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Cirrus Logic Inc.
Description: IC ADC 20BIT LOW PWR 20-SOIC
In Stock: 121
Manufacturer: Cirrus Logic Inc.
Description: IC ADC 20BIT 1CH 20-SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Cirrus Logic Inc.
Description: IC ADC 16BIT SGNL SUPP 16-SOIC
In Stock: 1379
Manufacturer: Cirrus Logic Inc.
Description: IC ADC 16BIT SGL SUPP 16-SOIC
In Stock: 0