| Part Number | CS5505-ASZ |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Number of Bits | 16 |
| Sampling Rate (Per Second) | 100 |
| Number of Inputs | 4 |
| Input Type | Pseudo-Differential |
| Data Interface | SPI |
| Configuration | MUX-ADC |
| Ratio - S/H:ADC | - |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Architecture | Sigma-Delta |
| Reference Type | External, Internal |
| Voltage - Supply, Analog | ±5V |
| Voltage - Supply, Digital | 3.15 V ~ 5.5 V |
| Features | Selectable Address |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 24-SOIC |
Manufacturer: Cirrus Logic Inc.
Description: IC ADC 16-BIT 24-SOIC
In Stock: 1089
Manufacturer: Cirrus Logic Inc.
Description: IC ADC 16BIT 4CH 24-SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Cirrus Logic Inc.
Description: IC ADC 20BIT 4CH 24-SOIC
In Stock: 1223
Manufacturer: Cirrus Logic Inc.
Description: IC ADC 20BIT 4CH 24-SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Cirrus Logic Inc.
Description: IC ADC 16BIT LOW PWR 20-SOIC
In Stock: 644
Manufacturer: Cirrus Logic Inc.
Description: IC ADC 16BIT 1CH 20-SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Cirrus Logic Inc.
Description: IC ADC 20BIT LOW PWR 20-SOIC
In Stock: 121
Manufacturer: Cirrus Logic Inc.
Description: IC ADC 20BIT 1CH 20-SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Cirrus Logic Inc.
Description: IC ADC 16BIT SGNL SUPP 16-SOIC
In Stock: 1379
Manufacturer: Cirrus Logic Inc.
Description: IC ADC 16BIT SGL SUPP 16-SOIC
In Stock: 0