| Part Number | GPTBNH11 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Circuit | SPDT |
| Switch Function | On-Mom |
| Current Rating | 20A (AC) |
| Voltage Rating - AC | 125V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Actuator Type | Overtravel Plunger |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Ingress Protection | - |
| Features | - |
| Operating Force, Torque | 649gf |
| Release Force | 201gf |
| Pretravel | 0.028" (0.7mm) |
| Differential Travel | 0.008" (0.2mm) |
| Overtravel | 0.217" (5.5mm) |