| Part Number | E22-50KL |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Circuit | SPDT |
| Switch Function | On-Mom |
| Current Rating | 3A (AC), 100mA (DC) |
| Voltage Rating - AC | 125V |
| Voltage Rating - DC | 125V |
| Actuator Type | Lever, Roller |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Termination Style | Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Ingress Protection | - |
| Features | - |
| Operating Force, Torque | 25gf |
| Release Force | - |
| Pretravel | 0.200" (5.1mm) |
| Differential Travel | 0.040" (1.0mm) |
| Overtravel | 0.120" (3.05mm) |