| Part Number | E20-00K |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Circuit | DPDT |
| Switch Function | On-Mom |
| Current Rating | 20A (AC) |
| Voltage Rating - AC | 125V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Actuator Type | Lever, Roller |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Termination Style | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Ingress Protection | - |
| Features | - |
| Operating Force, Torque | 425gf |
| Release Force | - |
| Pretravel | 0.347" (8.8mm) |
| Differential Travel | 0.045" (1.1mm) |
| Overtravel | 0.156" (3.96mm) |
Manufacturer: Synapse Wireless
Description: SNAP CONNECT E20 2.4GHZ
In Stock: 0