| Part Number | E19-00M |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Circuit | DPDT |
| Switch Function | On-Mom |
| Current Rating | 15A (AC) |
| Voltage Rating - AC | 125V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Actuator Type | Overtravel Plunger |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Termination Style | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Ingress Protection | - |
| Features | - |
| Operating Force, Torque | 850gf |
| Release Force | - |
| Pretravel | 0.050" (1.27mm) |
| Differential Travel | 0.015" (0.38mm) |
| Overtravel | 0.219" (5.6mm) |