| Part Number | CXT3906 TR |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Transistor Type | PNP |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 200mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 40V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 400mV @ 5mA, 50mA |
| Current - Collector Cutoff (Max) | - |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 10mA, 1V |
| Power - Max | 1.2W |
| Frequency - Transition | 250MHz |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-243AA |
| Supplier Device Package | SOT-89 |
Manufacturer: Central Semiconductor Corp
Description: TRANS PNP 40V 0.2A SOT-89
In Stock: 48000
Manufacturer: Central Semiconductor Corp
Description: TRANS NPN 80V 1A SOT89
In Stock: 3000
Manufacturer: Central Semiconductor Corp
Description: TRANS NPN 40V 0.2A SOT89
In Stock: 252000