Home Product Index Discrete Semiconductor Thyristors - SCRs CS220-35N
Central Semiconductor Corp CS220-35N
Part Number
CS220-35N
Description
SCR 35A TH TO-220
Product Parameter
Part NumberCS220-35N
Part StatusObsolete
Voltage - Off State800V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)30mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)2.2V
Current - On State (It (AV)) (Max)-
Current - On State (It (RMS)) (Max)35A
Current - Hold (Ih) (Max)40mA
Current - Off State (Max)-
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)-
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C