Home Product Index Discrete Semiconductor Diodes - Rectifiers - Arrays CMSD2005S TR
Central Semiconductor Corp CMSD2005S TR
Part Number
CMSD2005S TR
Manufacturer
Central Semiconductor Corp
Description
DIODE ARRAY GP 300V 225MA SOT323
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Diodes - Rectifiers - Arrays
Central Semiconductor Corp.
Product Parameter
Part Number CMSD2005S TR
Part Status Active
Diode Configuration 1 Pair Series Connection
Diode Type Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 300V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 225mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.25V @ 20A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 50ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 100nA @ 280V
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C