Home Product Index Discrete Semiconductor Diodes - Rectifiers - Arrays CMLD2004G TR
Central Semiconductor Corp CMLD2004G TR
Part Number
CMLD2004G TR
Manufacturer
Central Semiconductor Corp
Description
DIODE ARRAY GEN PURP 240V SOT563
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Diodes - Rectifiers - Arrays
Central Semiconductor Corp.
  • 1 pcs
Total:0 Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part Number CMLD2004G TR
Part Status Obsolete
Diode Configuration 2 Independent
Diode Type Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 240V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1V @ 100mA
Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr) 50ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 100nA @ 240V
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C