| Part Number | CMHD2003 BK |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Diode Type | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 250V |
| Current - Average Rectified (Io) | 200mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 100mA |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 50ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 200V |
| Capacitance @ Vr, F | 1.5pF @ 0V, 1MHz |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOD-123 |
| Supplier Device Package | SOD-123 |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 150°C |
Manufacturer: Central Semiconductor Corp
Description: DIODE GEN PURP 75V 250MA SOD123
In Stock: 93000
Manufacturer: Central Semiconductor Corp
Description: DIODE GEN PURP 150V 150MA SOD123
In Stock: 3000
Manufacturer: Central Semiconductor Corp
Description: DIODE GEN PURP 250V 200MA SOD123
In Stock: 3000
Manufacturer: Central Semiconductor Corp
Description: DIODE GEN PURP 50V 250MA SOD123
In Stock: 3000
Manufacturer: Central Semiconductor Corp
Description: DIODE GEN PURP 75V 250MA SOD123
In Stock: 0
Manufacturer: Central Semiconductor Corp
Description: DIODE GEN PURP 250V 200MA SOD123
In Stock: 0
Manufacturer: Central Semiconductor Corp
Description: DIODE GEN PURP 50V 250MA SOD123
In Stock: 0