| Part Number | 2SC4703-AZ |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Transistor Type | NPN |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 12V |
| Frequency - Transition | 6GHz |
| Noise Figure (dB Typ @ f) | 2.3dB @ 1GHz |
| Gain | 8.3dB |
| Power - Max | 1.8W |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 50 @ 50mA, 5V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 150mA |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-243AA |
| Supplier Device Package | SOT-89 |
Manufacturer: ON Semiconductor
Description: TRANS NPN 160V 1.5A TP
In Stock: 6000
Manufacturer: ON Semiconductor
Description: TRANS NPN 160V 1.5A TP
In Stock: 0
Manufacturer: ON Semiconductor
Description: TRANS NPN 160V 1.5A TP-FA
In Stock: 700
Manufacturer: ON Semiconductor
Description: TRANS NPN 160V 1.5A TP-FA
In Stock: 0
Manufacturer: ON Semiconductor
Description: TRANS NPN 160V 1.5A TP
In Stock: 16000
Manufacturer: ON Semiconductor
Description: TRANS NPN 160V 1.5A TP
In Stock: 0
Manufacturer: ON Semiconductor
Description: TRANS NPN 160V 1.5A TP-FA
In Stock: 700