Home Product Index Resistors Through Hole Resistors MP915-0.030-5%
Caddock Electronics Inc. MP915-0.030-5%
Part Number
MP915-0.030-5%
Manufacturer
Caddock Electronics Inc.
Description
RES 0.03 OHM 15W 5% TO126
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Through Hole Resistors
Caddock Electronics Inc
    2.21000/pcs
  • 50 pcs
Product Parameter
Part NumberMP915-0.030-5%
Part StatusActive
Resistance (Ohms)0.03
Tolerance±5%
Power (Watts)15W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient0/ +300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-126-2
Supplier Device PackageTO-126
Size / Dimension0.320" L x 0.110" W (8.12mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.450" (11.44mm)