Home Product Index Resistors Through Hole Resistors MP820-10.0-1%
Caddock Electronics Inc. MP820-10.0-1%
Part Number
MP820-10.0-1%
Manufacturer
Caddock Electronics Inc.
Description
RES 10 OHM 20W 1% TO220
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Through Hole Resistors
Caddock Electronics Inc
    3.87000/pcs
  • 10 pcs
    3.62600/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMP820-10.0-1%
Part StatusActive
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient-20/ +50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.400" L x 0.175" W (10.16mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max)0.590" (14.99mm)