| Part Number | MMP0120/ABLP |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Type | Standard |
| Circuit | SPST-NO |
| Switch Function | Off-Mom |
| Current Rating | 2A (DC) |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 36V |
| Actuator Type | Round, Button, Domed |
| Color - Actuator/Cap | Blue |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Mounting Type | Panel Mount, Front |
| Termination Style | Solder Lug |
| Ingress Protection | IP65 - Dust Tight, Water Resistant |
| Features | - |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 12.00mm Dia |
Manufacturer: Bulgin
Description: SWITCH PUSHBUTTON SPST-NO 2A 36V
In Stock: 99
Manufacturer: Bulgin
Description: SWITCH PUSHBUTTON SPST-NO 2A 36V
In Stock: 95
Manufacturer: Bulgin
Description: SWITCH PUSHBUTTON SPST-NO 2A 36V
In Stock: 95
Manufacturer: Bulgin
Description: SWITCH PUSHBUTTON SPST-NO 2A 36V
In Stock: 95
Manufacturer: Bulgin
Description: SWITCH PUSHBUTTON SPST-NO 2A 36V
In Stock: 93
Manufacturer: Bulgin
Description: SWITCH PUSHBUTTON SPST-NO 2A 36V
In Stock: 82
Manufacturer: Bulgin
Description: SWITCH PUSHBUTTON SPST-NO 2A 36V
In Stock: 78
Manufacturer: Bulgin
Description: SWITCH PUSHBUTTON SPST-NO 2A 36V
In Stock: 70
Manufacturer: Bulgin
Description: SWITCH PUSHBUTTON SPST-NO 2A 36V
In Stock: 59
Manufacturer: Bulgin
Description: SWITCH PUSHBUTTON SPST-NO 2A 36V
In Stock: 40