| Part Number | LE2950WL5R |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Type | LED |
| Lamp Color | Red |
| Lens Color | Red |
| Lens Transparency | Diffused |
| Ratings | AC |
| Voltage | 125 V ~ 250 V |
| Current | - |
| Panel Cutout Shape | Round |
| Panel Cutout Dimensions | 0.31" (7.87mm) |
| Lens Style/Size | Round with Flat Top, 7.50mm |
| Millicandela Rating | - |
| Wavelength - Peak | - |
| Viewing Angle | - |
| Termination Style | Wire Leads - 8" (203.20mm) |
| Ingress Protection | - |
| Features | - |
Manufacturer: Bulgin
Description: INDICATOR LIGHT 24V LED AMBER
In Stock: 0
Manufacturer: Bulgin
Description: INDICATOR LIGHT 24V LED AMBER
In Stock: 0
Manufacturer: Bulgin
Description: INDICATOR LIGHT 12V LED GREEN
In Stock: 0
Manufacturer: Bulgin
Description: INDICATOR LIGHT 24V LED GREEN
In Stock: 0