Home Product Index Discrete Semiconductor Diodes - Zener - Single CD1005-Z2
Bourns Inc. CD1005-Z2
Part Number
CD1005-Z2
Manufacturer
Bourns Inc.
Description
DIODE ZENER 2V 200MW 1005
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Diodes - Zener - Single
Bourns Inc.
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberCD1005-Z2
Part StatusObsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz)2V
Tolerance±5%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)100 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C