Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors 78F331J-RC
Bourns Inc. 78F331J-RC
Part Number
78F331J-RC
Manufacturer
Bourns Inc.
Description
FIXED IND 330UH 100MA 11.1 OHM
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fixed Inductors
Bourns Inc.
    0.11000/pcs
  • 10 pcs
    0.10200/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part Number78F331J-RC
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance330µH
Tolerance±5%
Current Rating100mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)11.1 Ohm Max
Q @ Freq60 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant3.4MHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test790kHz
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.110" Dia x 0.280" L (2.79mm x 7.11mm)